Zdraví je i odpočinek! Náš tip – pobyt na Šumavě

Nedostatek železa ovlivňuje stav a kvalitu vlasů

Klinické studie zaměřené na zkoumání vztahu mezi padáním vlasů a obsahu železa v organizmu dospěly k několika zajímavým zjištěním. Například u žen, u kterých bylo pozorováno postupné řídnutí a slábnutí vlasů po celé hlavě (tzv. difúzní alopecie), byla paralelně zaznamenána i nízká hladina železa v krvi. Přestože nikdy nebylo prokázáno, že je hladina železa příčinou tohoto stavu, je zřejmé, že tu existuje velmi úzká souvislost.

Vlas je metabolicky aktivní tkáň náročná na dostatečný přísun živin. Organizmus zásobuje v první řadě životně důležité orgány, a až pak přijdou na řadu zbylé, méně důležité části. Proto bývá padání vlasů obvykle prvním článkem v řetězci procesů, které naznačují nějakou poruchu či nemoc. Železo je jedním z nejdůležitějších prvků pro správnou funkci metabolizmu. Tento minerál se podílí na tvorbě červených krvinek a následně na přenosu kyslíku v tkáních. Přes tuto nezastupitelnou funkci trpí podle zdrojů WHO nedostatkem železa až 30% populace.

Ohrožené jsou hlavně ženy

Rizikovou skupinou, u které se problém nejčastěji objevuje, jsou ženy v reprodukčním věku (tedy do 50 let) a to z důvodu menstruace, po porodu nebo operacích. Jen během menstruace ztratí žena zhruba 15mg železa. Není-li toto množství nahrazeno, může se postupem času problém vyvinout až v chudokrevnost (anémii). U mužů je nedostatek železa často způsoben dietní chybou, například když z nějakého důvodu nepřijímají dostatek železa ze stravy (osobní důvody, náboženské, vegetariáni atd.).

Stresová reakce organizmu

Tricholog Anthony Pearse v článku „Iron Deficiency and Hair Loss“  popisuje souvislost mezi padáním vlasů a nedostatkem železa. Tvrdí, že pokud hladina železa nebo jiného prvku klesne na příliš nízkou úroveň, může tím ovlivnit funkci (ATP Adenosine triphosphate) mezibuněčného energetického transportéru. Dojde-li k takovéto situaci, může organizmus zareagovat zvýšenou produkcí stresového hormonu – mužských androgenů, jenž jsou následně použité jako alternativní palivo pro buňky. Androgeny později konvertovány na testosteron (TT) – přes DHT (Dihydrotestosteron) proměněny ve vlasových folikulech – ovlivňují vlasovou pokožku a zvyšují její citlivost na androgeny. Typickým znakem u žen jsou slábnoucí vlasy na hlavě a naopak narůstající ochlupení na tváři a těle (hypertrichóza), kde jsou folikuly stimulovány přítomností mužských hormonů. Dr. Pearse se dále zmiňuje, že takováto hormonální disbalance se u žen projevila i změnou nálad a chování, vznětlivostí, netolerancí atd.

Krevní testy: železo & feritin

Hladina železa se zjišťuje z krve, avšak jak ukazují zkušenosti odborníků, tento údaj sám o sobě není dostačující. Uvádí se, že zatímco hladina železa v krvi může ukázat normální hladinu, ve skutečnosti mohou být zásoby železa v organizmu velmi nízké.


Jednou z nejspolehlivějších metod, jak měřit obsah železa, je změřit množství feritinu v krvi. Feritin je protein, který slouží jako zásobárna železa.

Jednoduše řečeno, čím nižší hladina feritinu je naměřena, tím nižší zásoby železa tělo uchovává.


Kolik feritinu je zapotřebí? Někteří vědci se domnívají, že to, co se běžně považuje za normální hladinu feritinu, je ve skutečnosti velmi nízká hodnota. Údaje se proto značně různí. Běžná hodnota je považována v rozmezí 10-15 ng/mL, ale odborné zdroje uvádějí, že pro zastavení padání vlasů a jejich normální růst je minimální hranice mnohem vyšší (Dr. Trost, Dr. Bergfeld, odkaz zde). Encyklopedie wikipedie uvádí rozmezí 30–300 ng/mL (=μg/L) pro muže a 6–115 ng/mL (=μg/L) pro ženy. V roce 2006 Dr. John Lee, rakouský endokrinolog, na Mezinárodní hormonální konferenci poukázal na to, že podle jeho zjištění by ideální úroveň feritinu měla být až kolem120-150 ug/L. Dále tvrdí, že pokud chceme vidět výsledky a úspěšně zvrátit proces padání vlasů, je zapotřebí udržet hladinu feritinu nejméně 3 měsíce na této úrovni.

Rovněž Dr. George Cotsarelis, ředitel dermatologie na Pensylvánské univerzitě, zjistil, že ženy, které mají potíže s padáním vlasů, měly současně nižší obsah železa v krvi. Dalším průlomovým zjištěním bylo, že obzvláště toto platilo pro ženy diagnózou alopecia areata, tedy autoimunním onemocněním, jehož původ doposud není objasněn.

Jak doplnit železo?

Stejně jako většina ostatních minerálů, je železo přirozeně získáváno z potravy. Avšak na rozdíl od ostatních minerálů je železo velmi špatně vstřebatelné (z potravy se ho v tenkém střevě vstřebá nanejvýš 10%). Mezi nejlepší potravinové zdroje je považováno červené maso a játra, které však nelze konzumovat příliš často. Rostlinné zdroje jsou sice zdravější, ale zas mnohem hůře využitelné (luštěniny, červená řepa, zelí, ořechy, broskve, meruňky, švestky, borůvky a další).

Máte-li nízkou hladinu železa nebo anémii je změna jídelníčku nezbytná, avšak tento krok už sám o sobě nebude dostačující, proto je vhodné doplňovat železo i formou tablet. Odborníci se shodují, že přípravky s obsahem železa velmi často dráždí trávicí trakt a způsobují žaludeční potíže, nevolnosti, zácpu, mají železitá pachuť atd. Druhým problémem u běžných doplňků stravy (fumaran, glukonan, difosforečnan) je vstřebatelnost a tedy efektivita.

Od února 2014 je v České republice k dostání nové patentově chráněné železo LipoFer® obsažené v doplňku stravy NovoFerrin™. Jeho předností je, že nedráždí žaludek, nezpůsobuje zácpy, nevolnosti ani další obtíže spojené s užíváním běžných forem železa. Výrobce uzavřel železo do liposomálních mikrokapslí, které odolají žaludečním kyselinám a efektivně se vstřebávají až v tenkém střevě. Navíc má až 5x vyšší biologickou dostupnost než běžné formy železa. Přípravek NovoFerrin™ seženete v lékárnách bez lékařského předpisu.


Užíváte-li klasickou formu železa, je dobré ho kombinovat s pomerančovým džusem, vitaminem C nebo aminokyselinou Lysin. Podpoříte tím vstřebatelnost železa z kapsle.


Doplňky stravy s obsahem železa nejsou lékem na plešatost či řídnutí vlasů, ale mohou významně pomoci při řešení tohoto problému. A protože vlasy nejsou pro tělo zásadní, jsou obvykle první známkou toho, že je něco v nepořádku, ale současně posledním článkem, u kterého dochází k zlepšení po odstranění příčiny. Jestliže jsou jinak všechny zdravotní parametry v normě a příčina byla v nedostatku železa, bude trvat několik měsíců – cca 2-6 měsíců - než vlasy přestanou padat a začnou opět růst.

Je vhodné si hladinu železa nechat občas zkontrolovat jednoduchým krevním testem u svého ošetřujícího lékaře. Protože když železo v těle nechybí je zbytečné jej suplementovat a nadbytečný příjem železa zdraví neprospívá.

Doporučené produkty2