Zdraví je i odpočinek! Náš tip – pobyt na Šumavě

Vaše denní dávka imunity

Jak pečovat o náš imunitní systém?

O svůj organismus a jeho imunitní systém bychom se měli starat. Ať už tím, že dbáme na kvalitní spánek nebo pravidelný pohyb, neměli bychom zapomenout na pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny, minerály a další prospěšné látky a také na pitný režim, jehož základem by měla být čistá voda.

Potřeba vitaminů a minerálů stoupá v období rekonvalescence, při vyčerpání organismu, při dlouhodobém vystavení se stresu a při stárnutí organismu. Proto je důležité doplňovat vitaminy a minerály průběžně, jak prostřednictvím plnohodnotné stravy, tak kvalitními doplňky stravy. 

Imunita – jak funguje?

Imunitní systém se formuje během našeho života vlivem změn, jak vnitřního, tak vnějšího prostředí a vytváří se tak nespecifická neboli imunita získaná. Imunitu vrozenou máme zapsanou v genech s velmi rychlou reakcí proti nepřátelským patogenům.

Imunitní systém je komplexní a právě z velké míry rozhoduje o tom, jestli člověk onemocní, do jaké míry a jak se s nemocí vypořádá.

Mateřské mléko a kolostrum – proč je tak důležité?

Vývoj imunitního systému nastává již během vývoje plodu v těle matky. Velký a významný podíl na rozvoji imunitního systému novorozence v prvních dnech má první mateřské mléko zvané kolostrum. Kolostrum obsahuje velké množství vitaminů, minerálů, stopových prvků a také významné bílkoviny. Co však činí z kolostra biologicky nejvíce hodnotnou látku, jsou složky imunitních a růstových faktorů, které stimulují růst buněk, jejich rozmnožování a zrání těch nových. Kolostrum se užívá v období regenerace organismu, pro podporu zdraví. Když se užívá společně s dalšími látkami, jako jsou vitaminy C, D, nebo minerály selenem a zinkem účinek celého produktu se ještě násobí. Oblíbenou skupinou přírodních látek v doplňcích stravy jsou beta-glukany, u kterých je důležitá čistota, protože s ní stoupá i účinnost. Díky obsahu vitaminu C má užití kolostra své opodstatnění i při únavě a vyčerpání.


V současnosti je prokázáno, že kolostrum není jenom látkou určenou pro novorozence, ale může být člověku prospěšné po celý život.


Jak se kolostrum získává?

Kolostrum se získává z kravského nebo kozího mléka. Během první půlhodiny a následujících 5 dní jsou telátka nebo kůzlátka nakrmena kolostrem, ve kterém dostanou vše potřebné.

 

Zbývajících několik litrů se v chovech specializovaných na zpracování mleziva dále upraví k výrobě kolostra, které se co nejrychleji zpracuje procesem pasterizace a následně lyofilizací (sušení mrazem). Výstupní surovinou je prášek, který se používá do doplňků stravy nebo v kosmetickém průmyslu.

V čem se odlišuje od lidského?

Kravské a kozí mlezivo obsahuje stejné látky, jako mlezivo lidské. Ovšem některé látky, jako jsou imunoglobiny, jsou zde v mnohonásobném množství, než jaké najdeme v lidském mlezivu.

Jak je možné jej užívat?

Kolostrum je doporučeno užívat ráno, před prvním jídlem a zapít jej vlažnou či teplou vodou. Případně rozmíchat v lžičce jogurtu nebo mléka u malých dětí, které ještě nedokážou kapsli polknout. Není vhodné jej vsypat do velkého množství potravy, protože se tím zpomalí jeho trávení, a bylo by tak vystaveno delšímu setrvání v žaludku s nadměrně kyselým prostředím.

Pro koho kolostrum není vhodné?

U užívání kravského kolostra je na místě opatrnost u lidí s přecitlivělostí na bílkovinu kravského mléka. Kozí kolostrum je pak vhodné pro osoby alergické na bílkovinu kravského mléka, ale zase nevhodné pro osoby s laktózovou intolerancí.

Doporučené produkty2